Öt szép szűzlány
Először is köszönteném mindazokat, akikben a cím lekattintásakor megindult a vérkeringés, mindazonáltal van számukra egy rossz hírem. Ott az a zöldes derengés, arrafelé kellene távozni, köszönjük szépen. Innentől azt kell feltételeznem, hogy a maradók mindegyike nemcsak kedveli, de egyenesen odavan a magyar nyelv szépségeiért, különösen a hosszú... Megkérem a ballonkabátos urat, hogy legyen szíves kevésbé intenzív nyáladzással beilleszkedni a közönségbe, ha már cikinek találta a többiekkel kimenni! Na, szóval ékezetes betűkről lesz most szó.
Régóta frusztrált, hogy heti vagy havi rendszerességgel ömlenek be a feedolvasómba a legújabb ingyenes betűtípusokat összegyűjtő cikkek, az ott bemutatott fontok jelentős többsége azonban a kipróbálás során alkalmatlannak bizonyult arra, hogy magyar nyelvű szövegkörnyezetben használjam őket, mert hiányoztak belőlük a magyar ékezetes szimbólumok, különösképpen az ó, ő, ú és az ű. Egyesek szerint ezzel a hiányossággal együtt lehet élni, de aki látott már szép betűvel szedett szó közepén Times New Roman-ban feszítő Ő-t, az valószínűleg nem ért velük egyet.
Én sem.
A Fontsquirrel-hez meg a Google Web Fonts-hoz hasonló katalógusoldalakon van ugyan live preview, azaz egy saját tesztszöveggel ellenőrizhetjük, hogy a kinézett fonttal minden rendben van-e, a tapasztalat azt mutatja, hogy a közismert árvíztűrő tükörfúrógép teszten sok olyan betűkészlet is elvérzik, amely történetesen minden magyar ékezettel rendelkezik. (Emögött én azt sejtem, hogy a preview-nál csak egy kemény subsettingen átküldött fontot töltenek be, ami pont azokat a nyelvspecifikus szimbólumokat vágja le, amikre mi nagyon kíváncsiak lennénk. Napi magyartalan mondat penzum letudva.)
Úgyhogy elkezdtem listát vezetni azokról a betűkészletekről, amik megfelelnek a következő feltételeknek:
- ingyenesen letölthetőek
- a licencük szerint szabadon felhasználhatóak
- jó minőségűek
- biztosan megvan bennük minden magyar rövid és hosszú ékezetes karakter kisbetűs és nagybetűs alakban
Mostanra összegyűlt annyi, hogy legyen értelme közzétenni a listát, ezért készítettem neki egy külön oldalt Hazafias Népfont néven. Az ott látható 25 font — a régóta ismert webbiztosakkal kombinálva — már elég sok lehetőséget ad a dizájnolásra, de az igazi értelmét akkor nyerné el az oldal, ha mások, azaz ti is hozzátennétek a saját kedvenceiteket a gyűjteményhez, az ötleteitekkel, véleményetekkel pedig segítenétek jobbá tenni a projektet akár tartalmilag, akár szakmailag, akár külalakilag.
Köszönöm a figyelmet, ha nincsen kérdés, akkor a hátralévő öt percet kitöltjük egy vásárlási kötelezettség nélküli termékbemutatóval. Szeretne Ön otthonában, erőfeszítés nélkül fogy...
sztupy @
Rájöttem hogy mi hiányzik még a gyűjtőoldalról: minták, hogy az adott font konkrétan hogyan jeleníti meg az említett betűket, mert jelenleg csak a font neve látszódik a font fontját (na ez is egy szép kifejezés)
Nfol @
@sztupy: Magyarul, jobb lenne a teljes ábécé az adott fonttal szedve? Szigorúan képként megoldható, webfonttal kicsit erős lenne.
sztupy @
Nem tudom, hogy a teljes ABC kellene-e, de jelenleg nem sok látszik a fontból sajnos, ami megnehezíti annak eldöntését, hogy egy adott helyzetben melyik fontot válasszuk.
+1: kéne egy olyan utility ami ú-t és ó-t tartalmazó betűtípusból automatikusan ű-t és ő-t tartalmazót készít.
TS @
Köszönöm, köszönöm, köszönöm.
Az nem derült ki, h csak webfontot, vagy bármilyen OTF, TTF dolgot is bevennél-e a gyűjteménybe?
Nfol @
@sztupy: Kipróbálok pár változatot. Gondolom a legjobban valamilyen folyószöveggel lehetne illusztrálni.
@TS: Ha a feltételeknek megfelel, akkor semmi akadálya nincsen. A jelenleg a listában szereplő fontok egyike sem kimondottan webfont (A Google Web Fonts-os linkek azért vannak ott mellettük, hogy a könnyebbik utat választóknak se kelljen a GWF-en kutatni utánuk), és nem is tervezem eszerint tagolni a gyűjteményt, mivel bármilyen TTF/OTF fontból lehet webfontot készíteni (erről lesz is egy bejegyzés hamarosan). Személyes preferenciák alapján szintén nem fogom szűrni a javaslatokat.