Gnome in the Shell
Őszintén be kell valljam nektek: én nem értem az Ubuntu új, Unity nevű felületét. Pontosabban, nem látok benne semmit, amitől egy fikarcnyival is használhatóbb vagy kezesebb lenne, mint az alap Gnome környezet. Az sem volt világos számomra, hogy a Canonical miért erőlködik ezzel az iránnyal, amikor úgyis jön a Gnome 3 telis-tele csodás dolgokkal.
Tegnap belenéztem a tegnapelőtt megjelent 15-ös Fedorába — milyen naprakész vagyok, mi —, ami már ezt az új Gnome-ot használja alapból, és a kipróbálása közben többször akaratlan szolmizáláson kaptam magam: dó-ré-mi-mi-mi? Bemutatnék nektek néhány showstopper jelenséget, fenntartva annak lehetőségét, hogy mégis én vagyok ehhez túl hülye.
Bejelentkezés után az asztalon találjuk magunkat és ezt látjuk:
Fú, minimál, tök jó! Bár egy kissé sivár. A Gnome eddig megszokott három menüje látszólag beolvadt az Activities menübe, jobb oldalon ott sorakoznak az értesítési terület ikonjai, a panel közepén meg ott csücsül az óra. Hogy mit keres ott, az rejtély, gondolom a készítőkben is felvetődött, hogy kezdeni kellene valamit a panel 80%-át kitevő ürességgel (perpill nem lehet odapakolni semmit, mert pl. appletek sincsenek), ez jutott eszükbe. Na, nézzük meg az Activities-t, biztos ott van a turpisság!
Kellemes hangulatvilágítás, nem is menü ez már, hanem központi mindenes. Az Applications fülön tudunk programokat indítani, mappákat elérni, a beállítások között mazsolázni, a Windows fül meg a futó programok ablakairól mutat élőképet. A bal szélen látható dokkra a gyakran használt programok ikonjait tehetjük ki, középen az összes elérhető alkalmazás ikonjai sorakoznak, jobbról egy keresőmező és a kategória-választó tolakszik a látóterünkbe. A Super gombra is előjövő felületen egyből gépelhetjük az indítandó program nevét, szűkül a lista, ahogy kell:
Nekem annyi ezzel a problémám, hogy az egyszerű programindításból itt minden alkalommal fordított színházi előadás kerekedik. Lejön a függöny, szórakozol választasz, felmegy a függöny. Pont annyira vizuális az egész, hogy már képes megtörni a gondolatmenetemet. Nem tetszik.
Mondjuk, hogy elindítottunk néhány programot és a nagy munkálkodás közepette egyszercsak itt találjuk magunkat:
A képen egy Whitespace nyelven írt program látható.Találós kérdés: hány program fut éppen, és ha nem csak ez az egy és a többi ablaka takarásban van, akkor hogy váltok át a többire az Alt-Tab nyomkodása nélkül? Mert a felső panelen csak az aktív ablak gombja látszik, de azzal sokra nem megyünk, a legtöbb programnál felkínálja a kilépést és helló, továbbra is ott van a panel fele üresen, ablakválasztó nincsen, az ablakkezelő gombok közül amúgy is csak a bezárás maradt meg (mi-mi-mi?), meg vagyunk lőve. Nincs más hátra, mint a Windows fül az Activities menüben.
Nem sok ennél intuitívabb, egyszerűbb és gyorsabb megoldást láttunk az ablakváltásra. Hanem rengeteget. Látta-ezt egyáltalán UX-os ember? Nagyon szeretnék találkozni olyanokkal, akiknek ez így tetszik.
Azt hiszem, az XFCE-nek soha nem volt nagyobb sansza az öcsi-Gnome skatulyából való kitörésre, mint most...
A képernyőképek a Fedora 15 Live CD-s változatából származnak.
KTamas @
Unity: az tortent, hogy -- legalabbis kivulrol ez latszik -- egyszeruen fent Shuttleworth bacsi nagyon tolta, h kell gyerekek ez 11.04-be, ha beleszakadunk is, hat benyomtak nagy nehezen, es kurvara latszik hogy igen, ez igy ebben a formaban fos. A launcher resze pl. konkretan lagol egy viszonylag jo gepen (!). Amugy lehetne jo is, csak kell meg legalabb egy ev neki, kar hogy igy bele lett eroszakolva a rendszerbe.
Gnome Shell: Ja, ezt sajnos nem latta UX-es. Mikor meglattam az elso screenshotokat, akkor az elso gondolatom az volt, hogy hogynezkiezbazmeg. Az UX-esek hianya altalanos problema linuxon (kohom, gimp, kohom, pidgin, kohom, rhytmbox, kohom, banshee, kohom, gwibber, kohom, hadd ne soroljam tovabb mert mar a tudomet is kikopom), es ez hatvanyozottan ervenyesul az upstreamnel.
A Canonical azert erolkodik ezzel az irannyal, mert jol osszevesztek az upstreammel, es par eve mar folyamatosan huznak el tole sajat iranyba, volt az a hiszti a libappindicatorral, aztan mindenfele egyeb is.
(Citation: http://blogs.gnome.org/bolsh/2011/03/07/has-gnome-rejected-canonical-help/ innen erdemes kiindulni mindenfele linkeken, szep hosszu saga az egesz, hosszu volna most egy kommentben recapelni)
Es a Unitys felrelepes ellenere tisztan latszik, hogy a Canonicalnal helyenkent lattak mar UX-et. Hangsulyozom a helyenkentet, az Ubuntu is verzik ezer sebbol ilyen szempontbol, de baszki, az upstreamnel (vanilla gnome plusz fedora) fenyevekkel jobb mar most, sot, mar egy jo ideje, sok kicsi dologban, tudnam jo sokaig sorolni (A fedora 15-be raktak mar tisztes default font smoothingot vagy oda meg mindig nem jutottak el?)
Es mindenkepp az Ubuntut tartom a helyes desktoplinux-iranynak.
Most csinaltak egy sajat shellt (Unity), par honapja jelentettek be hogy az X-et is le akarjak cserelni hosszutavon (Citation: http://www.markshuttleworth.com/archives/551), innen mar csak egy lepes az hogy kivagjak a linux kernelt es beraknak egy tisztes mikrokernelt a monolitikus helyett (igy peldaul a driverek mehetnek vegre userspacebe...), es bumm igy lett a csokapik, ize, az Ubuntu OS.
Es akkor eljon a linux desktop eve, ami mar nem is linux lesz, hanem Ubuntu. *csillogoszem*
Nfol @
A Unity nálam is beakad néha, meg megdöbbentett, hogy a compizos beállítófelületen sem lehet sokat variálni rajta, de biztos vagyok benne, hogy javítani fognak rajta a következő kiadásra. És a jelenlegi hibáival együtt is életképesebbnek gondolom a Gnome Shellnél, mert mindkettő egy új megközelítést hoz ugyan, de a Unity egy élhető kompromisszum, a Shell meg kirántott szőnyeg kategória.
A Gnome Shell kinézete... Igazából nem jártam utána, hogy a képeken látható kompozíció a fedorások ízlését dicséri, vagy a vanilla GS is így néz ki, deviantART-on már láttam néhány pofás GTK3 témát. Leginkább azt nem értem, hogy jön össze a hasznos képterület maximalizálása a böhöm nagy paddingekkel.
A font smoothingot nem tudom objektíven összehasonlítani. A Fedorában is ugyanaz az LCD-khez való opció volt beállítva alapból, de nem az Ubuntu fontot használja, hanem a Sans nevűt. Az Activities menüben volt szőrösödés, máshol nem vettem észre.
KTamas @
http://arstechnica.com/open-source/news/2011/06/howto-four-tweaks-to-bring-back-missing-functionality-in-gnome-30.ars
Nfol @
Ebben a legmegdöbbentőbbek a fejlesztői indoklások, pl. minek a shutdown, ha van készenlét, ne minimalizáld az ablakokat, hanem hajítsd át őket a másik asztalra, stb.
Csak nem szednek valamit?
bachterman @
tulajdonképpen benne van a unity nevében a magyarázat: egységesíteni akarnak. Minden hardverre ubuntut. mint a mikroszoft, aki tablet-felülettel képzeli el a win8-at. pff.