Operatív törzs
Emésztőrendszerem tekintetében meglehetősen hatékony és produktív hétvégén vagyok majdnem túl, valamint Talmácsinak sem jött össze a brnói motorversenyen a dobogós helyezés, szóval a hangulat éppen megfelelő ahhoz, hogy operációs rendszerekről süketeljek egy keveset.
A tavaly őszi Vista-próba óta kedvezményezettje vagyok a Microsoft meglehetősen informatív hírleveleinek, legalábbis a leveleket elolvasva erre jutottam. Ezekben a hírlevelekben központi téma a Windows Vista: lényegében minden újításról volt már szó, amit az új operációs rendszer nóvumként felvonultat. Például az, hogy a Vistával remekül lehet képeket kezelni, mert a fejlesztők áldozatos munkával készítettek végre egy értelmes képkezelő programot. Vagy ugyanez, csak zenével: igaz, nem ismerek élő személyt, aki a Windows Media Playerrel hallgatna zenét a számítógépén, de a hírlevél elolvasása után mindenképpen kedvem támadt kipróbálni ezt a módszert, ha már egyszer olyan kiváló.
Az a baj ezekkel a hírlevelekkel, hogy mindegyik egy görbe tükör. Azt a képet alakítják ki az olvasóban, hogy a Vista megjelenése előtt mindenki a kőkorszakban élt, sőt, aki nem használ Vistát, az még most is nyersen eszi a mamuthúst a barlang előtt kuporogva. Nem az jön le belőlük, hogy eddig az x dolgot így csináltad, mostantól viszont úgy is csinálhatod és sokkal kényelmesebb meg hatékonyabb, mint korábban volt; egyszerűen tagadják a múltat és nem értem, hogy miért. Nem szimpi.
De ha mindezt félreteszem, akkor sem találom a Vistát instant getnek, már elnézést. És indokaim is vannak:
1.) Nem tervezem, hogy belátható időn belül komolyabbat újítanék a számítógépemen. A mostanin pedig hiába ment egészen jól az RC1-es Vista; egy napi szinten használt rendszer a sok feltelepített programmal, beállítással, a kikerülhetetlen registry-szemeteléssel és mindenféle temp mappákkal valószínűleg zavaró mértékben meglassulna, annál idegesítőbb meg nincs a világon.
2.) Nem tudok megnevezni semmilyen programot vagy szolgáltatást, amit a Vista elérhetővé tesz és XP-n nincsen és esetleg hiányzik. A hivatalos maszlag szerint a Vista a PC-s játékok jövője, mert DirectX 10 és egyéb fejlett bizbaszok csak abban vannak. Az előző pontban leírtak miatt ez megint nem indok. De oké, tegyük fel, hogy hardcore játékos vagyok, van DX10-es kártyám is. A következő öt évben a legtöbb hardverigényes PC-s játékban Unreal Engine 3 és Doom 3 motort fognak alkalmazni, mindkettő tisztán DX9-es. Akik meg saját engine-t írnak, azok nem építenek kizárólag DX10-re, mert nem hülyék. És akkor ott vannak a mai napig tré vistás driverek is. Nem vonz.
3.) Most jön a legjobb indokom: Windows XP SP3, 2008 első negyedév. Lényegében ezzel ismeri el a Microsoft, hogy az XP-t nem tudja kiszorítani a Vista olyan ütemben, ahogy ők szeretnék. Ráadásul már most rebesgetik, hogy 2010-ben jön az újabb desktop Windows, ami természetesen minden addiginál nagyobb ROXXOR lesz. Szóval nem kell sietni, jó még az az XP is. Már ha jó.
Arról is sokat olvasni, hogy 2007 a desktop Linux éve lehet, méghozzá éppen a fentiek miatt. Persze ilyet korábban is mondogattak, aztán annyi lett belőle, hogy a linuxos világ fele mára Ubuntut használ. Ahogyan pár napja én is. És lényegében tökre meg vagyok vele elégedve. Az elején ugyan megvolt az elengedhetetlen Nfol-féle semmisejó-szekció, például a modemet életre kelteni eléggé hátborzongató keresgélés árán sikerült — mert egy hálózati eszköz esetén jó dolog, ha csak Windows-hoz van driver meg támogatás, ugye —, de sikerült és azóta felkerült minden program, ami napi szinten kellhet. És sehol nincsen az orrom alá dörgölve, hogy ez éppen mennyire szájfer — csak működik és kész.
Valószínűleg öregszem, a francba...
suexID @
Anno a Vista próba során egyrészt az állam leesett, másrészt a pofám leszakadt. Rengeteg a vizuális újítás, az átlátszóság, meg az egyéb maszlagok. Totálisan szép az egész, ahogy animálva van, meg minden. De a mögötte levő tartalom az egy fos. Ez a Media Center nevű bullshit például, nem értem, hogy mire jó.
Dicska @
Hhhhá! Bátyám rögeszmésen ragaszkodik ahhoz, amit elkezdett, és hiába magyaráztam neki, mennyivel több a Winamp (vagy öcsém iTunes-a), mint a Media Player, azóta is azt használ zene lejátszására. Meg képeket is Windowsos rondasággal néz.
De Ubuntu-ra biztosan nem váltok addig, amíg nem megy alatta Winnel megegyező sebességgel a CSS...
Nfol @
suexID: A Media Centernek nyilván akkor van haszna, ha mondjuk a gépen lévő filmjeidet tévén nézed a szoba másik végében üldögélve, a megfelelő MC-kompatibilis távirányítóval zsonglőrködve, vagy fényképeket mutogatsz a rokonoknak, így nem kell a monitor előtt tolonganiuk, hogy mindenki láthasson mindent. De erre is van ingyenes megoldás, akár XP-re is, ha nagyon kell.
Dicska: Képeket szoktam nézni a Windows kép- és faxmegjelenítővel (:-)), ha úgy adódik. A CSS-sel meg megfogtál, nem esett le elsőre, hogy az a csé...
Dicska @
Talán nem kellene annyit a HTML-lel foglalkoznod :D
Nfol @
Dicska: Sajnálom, beszűkültem. :D
SztupY @
Én még mindig kitartok a Vista Business x64(!) mellett muhaha!
Nfol @
SztupY: Itt a kitartás szót hogyan kell érteni? Pozitív vagy negatív?
SztupY @
pozitív. Már rég letöröltem volna, ha nem ez lenne az első windows amivel meg lennék elégedve.
egyetlen hátránya van az x64-es cuccnak, hogy minden drivernek alá kell lennie írva. NA tippeljünka két gépen mely hardvereleme fog bebukni? Talán a laptopom wifije? Vagy a 10 évvel ezelőtt vásárolt BT8x8-as TV tuner? Esetleg a digitalizálópad? Vagy a mobiltelefonom usb kábele? Nem, ezekhez mind van certified driver (bár a tv tunerhez egy nem hivatalost használok). Hát akkor hol bukik minden? Természetesen a Sound Blaster Live-on, mert ahhoz nincs. A Creative kreatívjainak ezúton is gratulálok.
Egyébként most épp XPt telepíek egy gépre és 5 perc alatt feltűnt már, hogy mennyi minden hiányzik.
Nfol @
Ha jól emlékszem, a Creative kártyákkal az XP megjelenése után is sokáig komoly bazmegolás volt, mire összeraktak egy épkézláb drivert, szóval a formájukat hozzák...
SztupY @
épkézláb driver a mai napig nem létezik. Értelmes ember a kX drivert használja. (amiből sajna még nincs x64 verzió) Creative "intelligáncáját" mutatja, hogy van egy egész korrekt DSP chip a kártyájukban, és azt a drivereitekkel csak az EAX nevű kamu csodával lehet irányítani, miközben valójában pl. arra is képesek lennének, hogy egy egész gitáreffektsort létrehozhass bennük, mindezt úgy, hogy a hanganyag még a CPU/RAM felé se közelítene...
két megjegyzés még a vistához:
1. épp távol voltam, és össze akartam kötni két gépet. Más ötletem nem révén gondoltam, hátha a wifi kártyákon keresztül tudnak kommunikálni. Vista alatt fél perc alatt megleltem a create wireless ad-hoc network gombot, XPSP2 alatt ezt 10 perc alatt sem találtam meg. Nincs is benne ilyen?
2. aki azt állítja nekem, hogy nem a 64 bites architektúra a jövő, az hülye. aki azt állítja, hogy az XP x64 jó, az még hülyébb. Szerintem nem a DX10, meg a sok egyéb hülyeség a legnagyobb érv a Vista mellett, hanem az, hogy ezen már használhatóan működik a rendszer.
Nfol @
Nekem nem ajánl fel a Hálózat varázsló wifi kapcsolat létrehozást, akármerre megyek benne, mondjuk nincsen wifi eszközöm sem.
A 64 bites rendszer a jövő, csak hiába működik jól a Vista x64, ha még mindig nagyon kevés program használja ki a 64 bites lehetőségeket azok közül, amelyeknél ez jelentene valami pluszt a 32-eshez képest.
Egyébként te az MSDNAA-s Vista Business-t használod?
SztupY @
amiket én használok azok egy része már kihasználja (pl. Visual Studio), a maradék meg szintén elvan. Tudom, játékoknál ez pl. tök mindegy, (mondjuk akik inkább játékra használják a gépet, azoknak tényleg még az XPt javasolom) bár az egyetlen játék amit várok (Alan Wake) az pont felefér ebbe a kategóriába.
Jaja. Bár gondolkodom azon, hogy upgradeljem Ultimate-re
S@ti @
Most nincs időm minden hsz-t végigolvasni, úgyhogy csak saját input következik: amikor 2002 októberében gépet újítottam 266-ról 1800+-ra, akkor mindenki kérdezte, hogy miért nem XP-t teszek fel. Én mondtam, hogy megvagyok a 98-cal is. És tényleg: csak akkor cseréltem XP-re, amikor a 2004-es teljes alaplap-processzor-videokártyacsere után az XP-re optimalizált processzor idegösszeroppanást kapott a 98-tól és mindegyik driver hibaüzenettel leállt. Na, akkor muszáj volt XP-t tennem, de nem lassult tőle a gép, egyrészt azért, mert a 2800+-os processzor már nehogy, másrészt azért, mert tényleg XP-re volt optimalizálva.
Egészen addig semmi gondom nem volt a 98-cal, még annyi se, hogy valami nem ment, ami kellett. Szóval vakításnak tartottam az XP-t. Aztán a világ lassan átállt és nekem is mennem kellett vele. De ha hardverszinten nincs valami nagy változás, akkor még egy darabig 2004-ben is 98-at használtam volna...
Nfol @
SztupY: Meglep, hogy Alan Wake és nem Fallout 3. :)
S@ti: Ugyanarról beszélünk. Csak egy 98-ról XP-re való áttérés meg egy XP-ről Vistára való áttérés nem mérhető össze, mert más dolgokat kell figyelembe venni. Egy Core2 Duo processzortól ugyanis nem vágja magát hanyatt az XP.
S@ti @
Igaz, igaz. Én csupán a hangulatát szerettem volna megragadni az egésznek :-)
(ÖRVENDJ VILÁÁÁG!!! Ezt már otthonról írom, az ADSL-szerelő 10 perce ment el. Azóta örömködök a gép előtt, és persze az egyik első utam az Nfol Home-ra vezet :D)
SztupY @
az fo3 hivatalos mgjelenési ideje kicsivel későbbi, mint az AW nem hivatalos megjelenési ideje ;)
de egy Core2 duo procit nem is tud annyira kihasználni az XP (bár az sp3-al már biztos változni fog a helyzet), ahogy a DX9-es kártyáddal se mentél sokra W98 alatt.
mellesleg az XPt mindig is utáltam, szeirntem a W2k volt az egyik legjobb próbálkozásuk a Vista előtt :)
Dicska @
wáwáwáwáwááááááááááááá
S@tinet!
Nfol @
SztupY: Így érthető. :)