Előrehozott választás
A fogyasztói társadalom bankjegyekkel kirakott oltárán áldozva most notebook vásárlásra kerítek sort. Mivel még sohasem volt noteszgépem, semmi konkrét tapasztalatom nincsen velük kapcsolatban, a technikai jellemzőket is most próbálom elhelyezni a világban, szerintem ez látszani fog abból, hogy az alábbiakban részletezendő két gép — mint lehetséges alany — teljesen eltérő iránvonalat képvisel, amennyiben az egyik egy AMD-ATi koprodukció, míg a másik egy csudálatosan integrált Intel platformra épülő gép.
Teljesítmény kapcsán nem elvárás a komoly 3D-s képesség, illetve nincsen szükségem webkamerára, kártyaolvasóra, Firewire-portra vagy Bluetooth-modulra. Ugyanakkor nem szeretnék túlhaladott hardverrel szerelt gépet venni, tehát a Celeron-M és Pentium Dual Core processzoros masinákat nem is böngésztem részletesebben (ami magában hordozza annak a lehetőségét is, hogy pont a legjobb ajánlatot hagytam ki). A száraz technikai specifikáció után leírom néhány saját szempontomat is, csak hogy látsszon, mivel bírkózom idebent.
HP 6715s
- Processzor: AMD Mobile Sempron 3800+ 2.20 GHz (256 Kb Cache, 800MHz HT)
- Chipkészlet: ATI M690G Chipset
- Memória: 2048 MB DDR II 667MHz (2 x 1024)
- Merevlemez: 80 GB HDD 5400rpm SATA
- Kijelző: 15.4’’ WXGA TFT 16:9 (1280 x 800) Normal
- Grafikus vezérlő: ATI Radeon Xpress 1250 integrated 3D grafika (max 384MB Hyper Memory)
A videokártya némi bizakodásra adhat okot, igaz nem dedikált memóriás. A merevlemez kapacitása állítólag szerény, de az asztali gépben is ekkora van és elférek rajta, ezért ez nem negatívum. Nagyon jó viszont a billentyűzete és a gépháza, nekem bejön ez a baltával faragott dizájn. Driverproblémáktól tartok és kevés az USB-port (összesen 2), a garancia egy év.
Toshiba Satellite L40-17S
- Processzor: Intel Core Duo T2330 1.6 GHz (1 MB Cache, 533 MHz)
- Chipkészlet: Mobile Intel 945GM Express Chipset
- Memória: 2048 MB DDR II 667MHz (2 x 1024)
- Merevlemez: 160 GB HDD 5400rpm SATA
- Kijelző: 15.4’’ WXGA TFT 16:9 (1280 x 800) Normal
- Grafikus vezérlő: Intel Graphics Media Accelerator GL960 Graphics max 128 MB (shared memory)
Jól bevált Intel platform, kétmagos processzor, Intel grafkártya (utóbbival kapcsolatban nagy a ködösítés, egyes helyeken X3100-nak, máshol GMA960-nak írják, teljesítménye állítólag azonos a HP-ban lévő ATi kártyáéval). A kijelző picivel szebb képet ad és várhatóan hosszabb az akkumulátoros üzemidő. Megjelenésével kapcsolatban nincs kifogásom, két év garanciával adják.
Még ne döntöttem egyik mellett sem véglegesen, illetve más modellek sincsenek teljesen kizárva, például a Lenovo 3000 N sorozata is egész kellemesnek tűnne, ha nem csak Celeronosak volnának ebben az árban. Ha van valamilyen tapasztalatod, véleményed ezen gépek valamelyikéről, vagy hasonló kategóriájú egyéb modellt ajánlanál helyettük, szívesen venném a hozzászólásodat. Az "X gép egy kalap szar" jellegű kommenteket lehetőleg mellőzzük, már megvolt az évi adag egy-két-sok fórumot átnézve. Köszi!
Update. Közben megtaláltam a HP Inteles testvérét (6720s-101), illetve több helyen is azt olvastam, hogy ez a Celeron nem az a Celeron, hanem egy életképes, vállalható fajta. Ez mennyire hiteles információ?
Zsubi @
A HP az egészen biztosan jó. A Toshiba szintén. A leírások alapján inkább a Toshiba.
KTamas @
Egyértelműen a Toshiba. AMDt nem szabad venni es a toshi alapbol jobb mint a HP.
EdBoyWW @
Ha nem naagyon sürgős a dolog, lehet, jobban jársz, ha megvársz egy Intel Atom procis gépet, jó a fogyasztása. Ha sürgős, akkor én a HP-ről jókat hallottam. Az a másik, hogy amíg ki nem jönnek egy széthájpolt, fasza mobilplatformmal, addig én sem vennék AMD-t. Mélyelemzést ne várj, fogalom nélkül vagyok. (Érdemes lehet esetleg Asus vagy Dell vonalon is keresgélned.)
Mefi @
Leírás alapján inkább a Toshiba, megbízhatóság terén szerintem azonos a két gép. Meg a Toshiba szebb is.
Kakukk @
Hy Nfol!
Az Intel Graphics Media Accelator X3100-as VGA-ról szólnék pár szót mivel nekem is az van. Teljesítményét tekintven egy elég jó kártya. 256MB beépített és 128MB a RAM-ból eszik. Érzékeltetés képpen: Battlefield 2 Full, NFSU2 Medium, F1 08 Full, Flat Out 2 Full, Scarface Medium. Ezek azok amikkel a notimon eddig játszottam plusz pár nem számottevő játékkal (CS 1.6 bármin elfut). Én meg vagyok vele elégedve. A Vistát is elég szépen és gyorsan rajzolgatja, az egyetlen gond, hogy nem éppen egyszerű hozzá drivert találni főleg ha mondjuk nem Vistához kell.
Kakukk @
Ja..... amúgy szerintem is a Toshiba.
Nfol @
Köszi az eddigi válaszokat, elvileg holnap megyek tapogatással összekötött nézelődésre.
EdBoyWW: Tartok tőle, hogy az Atom nyár végéig nem fog megérkezni és még azt sem tudni, hogy az olcsó mennyire lesz olcsó. Az Asus kínálatában nem találtam olyan modellt, ami megragadott volna, a Dell az utolsó körben esett ki (pedig arra 3 év garancia van).
Kakukk: Köszi az infót, ezek a címek bőven fölötte vannak hardverigényben azoknak, amikkel az elmúlt fél évben játszottam (Elder Scrolls: Morrowind, khm, 2002-ben jött ki?).
Egyébként gratulálok a sikeres érettségihez, voltam olyan láma, hogy eljöttem mobiltöltő nélkül és válaszolni már nem tudtam az üzenetedre :|
S@ti @
En a kinezete miatt a Toshibat mondanam, de ha keves a 2 USB, akkor letezik am USB-HUB is, ami egy bemenetbol negyet csinal... Erted :-))